روکش‌های سرامیکی مبتنی بر پلی‌سیلازان‌ها با محافظت در برابر خوردگی، خط و خش و نور ماوراء بنفش در اتومبیل بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن را به راحتی می‌توان در رنگ خودرو، رینگ، چراغ‌های جلو، چراغ‌های عقب، قطعات پلاستیکی داخلی و خارجی، آسترها، لوله‌های اگزوز، کوره‌های رادیاتور و شیشه‌های جلوی پنجره‌های جانبی استفاده کرد و درخشندگی بالایی را ارائه داد. سرامیک خودرو همچنین رنگ را شفاف‌تر می‌کنند و در برابر خراش، خوردگی و اشعه ماوراء بنفش و همچنین از بین بردن حشرات و فضولات پرندگان بدنه ماشین را محافظت می‌کند. سپر اتومبیل در رنگ‌های مات و براق نیز می‌توانند با فناوری نانو سرامیک محافظت شوند.

قایق‌های موتوری، قایق بادبانی قایقرانی، قایق بادبانی لوکس و کشتی‌های کانتینر از تاثیر تمیز و ضدچسبنده پوشش‌های نانو سرامیکی بهره‌مند شده‌اند. جلبک‌ها، صدف‌ها و زباله‌های دریایی به کمک نانوسرامیک راحت‌تر از بین می‌روند. با نانوسرامیک پلاستیک‌های تقویت‌شده با فیبر مانند GFK ، CFK ، AFK دیگر زرد نیستند، می‌توان از خوردگی نمک روی فلزاتی مانند استیل ضدزنگ یا آلومینیوم جلوگیری کرد همچنین هزینه‌های تعمیر و نگهداری به طور دائم کاهش می‌یابد. از مواد افزودنی نیز می‌توان برای تهیه پوشش‌های ضدقارچ قوی استفاده کرد.

از نانوسرامیک در صنعت هوا و فضا هم استفاده می‌شود. به کمک این تکنولوژی مدت زمان طولانی هواپیما تمیز می‌ماند، حذف آسان یخ تازه تسهیل می‌شود، اثرات اشعه ماوراء بنفش و آب و هوا در رنگ و توربین‌ها کاهش می یابد و در کابین خلبان، دفع آب و آلودگی شدید باعث خلوص دید خلبانان می‌شود.

به دلیل مقاومت در برابر درجه حرارت بالا، پوشش‌های سرامیکی آب‌گریز کاملاً مناسب کاربردهای صنعتی و به عنوان جایگزینی برای پوشش های PTFE هستند. پوشش‌های سرامیکی 9H همچنین در بخش محصولات لوکس استفاده می‌شود مانند: طلا، نقره و جواهرات.

تکنولوژی حفاظتی سرامیک خودرو چیست؟

پوشش‌های نانو یا روکش‌های سرامیکی همانطور که معمولاً شناخته می‌شوند، مایعاتی هستند که هنگام استفاده روی رنگ وسیله نقلیه، با سطح فیوز می‌شوند تا یک سدی براق و طولانی مدت ایجاد کنند که آب، آلودگی‌ها و اغلب اشعه‌های ماوراء بنفش را دفع می‌کند. هدف آنها حفظ، محافظت و تقویت شکل ظاهری است. پلیمرها مجموعه‌ای از مولکول‌های باند شده هستند. این پلیمرها به منظور ایجاد ساختار نانویی که یک پوشش نانو را تشکیل می‌دهد، به هم متصل می‌شوند. با انتقال ذرات، پوشش‌های نانو با پوشش روشن رنگ به بخشی از سطح تبدیل می‌شوند. «سرامیک» یا « نانو سرامیک »، سرامیک ساخته شده از نانوذرات است. نانو سرامیک از سختی یا شکنندگی یکسان سرامیک‌های ماکرو مقیاس برخوردار نیست. این نانوذرات همان چیزی هستند که نانوساختار یک پوشش سرامیکی را تشکیل می‌دهد. یک دهه پیش، پوشش‌های سرامیکی به دلیل محدودیت‌های SiO2 نمی توانند بیش از چند سال دوام بیاورند. اما با معرفی پوشش های کاربید سیلیکون فوق العاده بادوام، پوشش ها اکنون می توانند بیش از یک دهه به طول انجامد. غالباً برای رسیدن به خصوصیات محافظ منحصر به فرد، از پوشش‌هایی از نانوذرات سرامیکی ساخته می‌شود و نه فقط یکی. روکش‌های سخت دارای ساختارهای بسیار چگال هستند، بنابراین وقتی خراش رخ می‌دهد، سطح کمتری برای پخش فشار از سایش وجود دارد. بنابراین هنگامی که فشار برگردانده می‌شود، در آن سطح کوچک متمرکز می‌شود و چنان فشار زیادی ایجاد می‌کند که خراش ایجاد می‌شود. با داشتن یک پوشش الاستیک بیشتر مانند Nano-Resin Pro، ساختار متراکم‌تر است و باعث می‌شود تا فشار به طور یکنواخت‌تر گسترش یابد بنابراین فشار واکنش‌دهنده به اندازه کافی برای خراشیدن نیست. سرامیک‌ خودرو برخی از خراش‌ها را با کمک گرما(که از طریق اسلحه گرم یا آب گرم تهیه می‌شود) بهبود می‌بخشند، در حالی که برخی دیگر (مانند Nano-Resin Pro) به طور طبیعی در طی فرایندی به نام خود درمانی مکانیکی بهبود می‌یابند.

انواع سرامیک خودرو

پلیمر

اپوکسی یا پلیمر نوعی از پوشش سرامیکی است که به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد و با پوشش رنگی کارخانه‌ای ماشین پیوند می‌خورد. این پیوند دائمی است زیرا رنگ و پلیمر به یک لایه تبدیل می‌شود که در برابر آسیب سخت‌تر و مقاوم‌تر است. به همین دلیل است که نمی‌توانید فقط یک لایه از پوشش سرامیکی را بشویید. تنها راه برای از بین بردن پوشش پلیمری، جلا دادن است.

کوارتز

پوشش کوارتز از نظر طراحی سخت‌تر از انواع دیگر است. پوشش‌های دی اکسید کوارتز یا سیلیکون به سطح سختی بالایی می‌رسند که هدف از آن تسلیح وسیله نقلیه در برابر زباله‌ها و خراش‌ها است. آنها حتی بعد از سال‌ها استفاده، ظاهر براق خود را حفظ می‌کنند.

ترکیبی

پوشش‌های ترکیبی، ترکیبی از کوارتز و پلیمر است. این نوع، که ادعا می‌کند بهترین‌ ویژگی‌های هر دو را دارد، ظاهراً سخت‌تر است و یک پوسته محافظ در اطراف خودرو ایجاد می‌کند. با این حال، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه پوشش‌های ترکیبی محافظت بیشتری نسبت به سایر انواع پوشش ارائه می‌دهند، وجود ندارد.

تا چه مدت پوشش سرامیک خودرو دوام دارد؟

متأسفانه این یک پاسخ سیاه و سفید نیست. یک پوشش سرامیکی DIY با کیفیت بالا مانند Armor Shield IX باید حداقل سه سال ویژگی‌های محافظتی را دارا باشد - اما می‌تواند تا پنج سال هم ادامه یابد. سه عامل وجود دارد که دوام یک پوشش سرامیکی را تعیین می‌کند.

کار و برنامه آماده‌سازی

اگر روکش سرامیکی روی وسیله نقلیه تمیز و بدون ایراد اعمال شود، محکم‌تر می‌شود، به نقایص نفوذ می‌کند و سخت‌تر می‌شود. هنگامی که پوشش سخت‌تر باشد، از دوام بالاتری برخوردار است. بنابراین، این پوشش سرامیک خودرو دوام بیشتری خواهد داشت.

کیفیت فرمول نانوسرامیک

همه پوشش‌های سرامیکی به طور یکسان تدوین نشده‌اند. در حقیقت، چندین محصول در خارج وجود دارد که نسخه‌های بسیار کم‌آب هستند که به سادگی نمی‌چسبند و برق نمی‌زنند. یک پوشش سرامیکی با کیفیت بالا به نظر چسبناک می‌رسد، اما نباید بیش از حد ضخیم باشد.

درصد SiO2

یک بطری خوب از پوشش سرامیکی حداقل حاوی 80٪ SiO2 در فرمولاسیون است. هرچه درصد SiO2 بیشتر باشد، سخت‌تر خواهد شد - و در نتیجه – طولانی‌تر عمر می‌کند.