تتو نوعی تغییر در بدن است که در آن طرحی با قرار دادن جوهر، رنگ‌ها و رنگدانه‌ها، یا دائم یا موقتی در لایه درم پوست ایجاد می‌شود تا رنگدانه تغییر کند.

تتوها در سه دسته گسترده قرار می‌گیرند: صرفاً تزئینی (بدون معنی خاص)، نمادین (با معنای خاصی)؛ و تصویر (تصویری از یک شخص یا مورد خاص). علاوه بر این، از تتوها می‌توان برای شناسایی دام بر روی گوش آنها به عنوان شکلی از مارک تجاری استفاده کرد.

ریشه کلمه تتو در قرن ۱۸، از کلمه سامانا تاتائو به معنی "اعتصاب" است. فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد اصول‌شناسی تتو را به این شرح می‌دهد: قبل از وارد کردن کلمه پولینزی، عمل خال‌کوبی در غرب به عنوان نقاشی، جای زخم یا رنگ‌آمیزی توصیف شده بود.

طرح‌های تتو دارای حق چاپ که به صورت انبوه تولید می‌شوند و برای هنرمندان تتوکار ارسال می‌شوند، به عنوان "فلش" شناخته می‌شوند و نمونه بارز طراحی صنعتی هستند. ورق‌های فلش به منظور ارائه تصاویر الهام‌بخش و تصاویر آماده تتو مشتریان به صورت برجسته در بسیاری از سالن‌های خال کوبی نمایش داده می‌شوند.

انواع تتو بدن

  آکادمی پوست آمریکا پنج نوع تتو را معرفی می‌کند:

  تتوهای آسیب‌زا


  تتوهای آسیب‌زا هنگامی اتفاق می‌افتد که ماده‌ای مانند آسفالت یا باروت در نتیجه یک نوع تصادف یا تروما به زخم مالیده شود. معدن‌چیان ذغال سنگ به دلیل اینکه گرد و غبار زغال سنگ به زخم تبدیل می‌شوند، می‌توانند به عنوان تتو مشخص شوند. از بین بردن این نوع تتو بسیار دشوار است زیرا تمایل به انتشار در چندین لایه از پوست وجود دارد و جای زخم یا تغییر رنگ دائمی بسته به محل تقریباً اجتناب ناپذیر است.

  مفاهیم زیر فرهنگی

  بسیاری از تتوها به عنوان مناسک گذر، علائم مقام ، نمادهای فداکاری مذهبی و معنوی، تزئینات برای شجاعت، فریب‌های جنسی و نشانه‌های باروری، تعهدات عشق، محافظت و مجازات مانند علائم بیگانگان، بردگان و محکومین مورد استفاده قرار می‌گیرند. نمادگرایی و تاثیر خال‌کوبی در مکان‌ها و فرهنگ‌های مختلف متفاوت است. تتوها ممکن است نشان دهند که چگونه شخص نسبت به یک خویشاوند (معمولاً مادر / پدر یا دختر / پسر) یا نسبت به شخص غیرمرتبط احساس می‌کند. امروزه، مردم به دلایل هنری، آرایشی و بهداشتی، احساساتی یا یادبود، مذهبی و جادویی تتو می‌کنند و نماد تعلقات یا شناسایی آنها با گروه‌های خاص، از جمله باندهای جنایتکار (مراجعه به خال کوبی‌های جنایی) یا یک گروه قومی خاص را نماد می‌کنند.

  شناسایی

  مردم در طول تاریخ نیز به دلیل شناسایی به زور تتو شده‌اند.

  یک نمونه مشهور، عمل نازی‌ها برای خال‌کوبی کردن اجباری زندانیان اردوگاه کار اجباری با شماره شناسایی در طول هولوکاست به عنوان بخشی از سیستم شناسایی نازی‌ها، از پاییز 1941 است. این عمل را در اردوگاه کار اجباری آشویتس به منظور شناسایی اجساد زندانیان ثبت شده در اردوگاه‌های کار اجباری معرفی کرد. در حین ثبت‌نام، نگهبانان طرح‌های ارقام مربوط به شماره سریال را روی بدن زندانیان سوراخ می‌کردند. از اردوگاه‌های کار اجباری نازی‌ها، فقط آشویتس خالکوبی را بر روی زندانیان انجام می‌دادند. تتو در این اردوگاه‌ها شماره اردوگاه زندانیان بود، که گاه با نمادی خاص اضافه می‌شد.

  از روش‌های دیگری از تتو نیز برای شناسایی استفاده شده است. مقامات چین از خال‌کوبی‌های صورت به عنوان مجازاتی برای برخی از جرایم یا علامت‌گذاری زندانیان یا بردگان استفاده می‌کردند. در زمان امپراتوری روم، گلادیاتورها و برده‌ها تتو می‌شدند. مثال در مورد تتوهای شناسایی شده بسیار است.

  آرایشی و بهداشتی

  آرایش دائمی با استفاده از تتو برای تقویت ابرو، لب (لب و یا رژ لب)، چشم و حتی خال است که معمولاً با رنگ‌های طبیعی انجام می‌شود، زیرا طرح‌ها باید شبیه به آرایش باشند.

  روند رو به رشد در ایالات متحده و انگلیس قرار دادن تتوهای هنری بر روی زخم‌های جراحی ماستکتومی بسیار بالا است. تاتو ماستکتومی تنها گزینه دیگری برای بیماران مبتلا به سرطان پس از سرطان و یک روش واقعاً شخصی برای کنترل مجدد بر بدن‌های سرطانی پس از سرطان خواهد بود . با این حال، تتو کردن نوک سینه‌ها بر روی سینه‌های بازسازی شده همچنان مورد نیاز و توجه است. 

  عملکردی

  تتوهای عملکردی در درجه اول برای هدفی غیر از زیبایی‌شناسی استفاده می‌شدند. یکی از این موارد استفاده برای تتو کردن بیماران آلزایمر با نام آنها است، بنابراین در صورت گم شدن به راحتی شناسایی می‌شوند.

  پزشکی

  از تتوهای پزشکی برای استفاده مکرر از رادیوتراپی و مجاری در بعضی از اشکال بازسازی پستان استفاده شود. همچنین از تتو برای انتقال اطلاعات پزشکی در مورد فرد استفاده می‌شود (به عنوان مثال گروه خونی، وضعیت پزشکی و غیره). علاوه بر این، از خال‌کوبی‌ها در رنگ‌های پوستی برای پوشاندن ویتیلیگو، یک اختلال رنگدانه پوستی استفاده می‌شود.

  چگونه تتو زدن انجام می‌شود؟

  تتو شامل قرار دادن رنگدانه در درم پوست است، یعنی لایه‌ای از بافت پوستی که در زیر اپیدرم قرار دارد. پس از تزریق اولیه، رنگدانه در سراسر یک لایه یکدست از طریق اپیدرم و درم فوقانی پراکنده می‌شود، که در هر دو حضور مواد خارجی فاگوسیت‌های سیستم ایمنی بدن را برای درگیر کردن ذرات رنگدانه فعال می‌کند. با ادامه روند بهبود، اپیدرم آسیب‌دیده از بین می‌رود (از بین بردن رنگدانه سطحی) و در عین حال عمیق‌تر در بافت گرانولای پوست است که بعدا با رشد کلاژن به بافت همبند تبدیل می‌شود. این باعث درم فوقانی می‌شود، جایی که رنگدانه در بین نسل‌های متوالی ماکروفاژها به دام می‌افتد، در نهایت در لایه‌ای دقیقاً زیر مرز درم/اپیدرم متمرکز می‌شود. حضور آن در آنجا پایدار است، اما در طولانی مدت (دهه‌ها) رنگدانه تمایل به مهاجرت بیشتر در درم دارد و جزئیات تخریب‌شده خالکوبی‌های قدیمی را به خود اختصاص می‌دهد.

  اقدامات احتیاطی برای تتو کردن

  • پیش یک شخص و مرکز معتبر تاتو کنید.
  • نباید از سوزن و تیغ استفاده مجدد شود. اطمینان حاصل کنید که تتوکار سوزن‌ها را از بسته‌بندی جدید و بسته شده خارج می‌کند.
  • بررسی کنید تا مطمئن شوید که تتوکار شما قبل از شروع از یک جفت دستکش تازه استفاده کرده و دست‌های خود را شسته است.
  • سطوح کار، صندلی‌ها و تجهیزات غیر یکبار مصرف باید به طور صحیح بین هر مشتری تمیز و استریل شوند. اگر شواهدی مبنی بر بهداشت نامناسب وجود دارد، شخص دیگری را انتخاب کنید.
  • قبل از انجام تتو ناحیه مورد نظر باید ضد عفونی شود.
  • خال‌کوبی‌های تازه باید با گاز استریل یا بانداژ پوشانده شود. برای مراقبت از پوست تازه خال‌کوبی شده، دستورالعمل‌های تتوکار را دنبال کنید.

   مراقبت‌های بعد از تتو

   • تتوهای جدید را به مدت 24 ساعت بسته‌شده با گاز استریل نگه دارید. بعد از برداشتن باند، پماد آنتی‌بیوتیک را روی پوست خود بمالید.
   • تتو را به آرامی با صابون و آب تمیز کرده و سپس خشک کنید.
   • در طول روز از یک مرطوب‌کننده ملایم روی پوست تازه تتو شده استفاده کنید.
   • برای چند هفته اول از قرار گرفتن در معرض مستقیم آفتاب خودداری کنید.
   • دو هفته طول می‌کشد تا پوست شما بهبود یابد. تا زمانی که بهبود نیابد، می‌توانید خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهید.

   آیا تتو کردن درد دارد؟

   همه به طرق مختلف درد را تجربه می‌کنند. محل قرار گرفتن تتو و همچنین جنسیت شما می‌تواند بر درد تأثیر بگذارد. در ادامه، نگاهی دقیق‌تر به دردناک‌ترین و بی‌دردترین مکان‌ها برای خال‌کوبی خواهیم پرداخت.

   دردناک‌ترین مکان‌ها برای تتو کردن

   تتو کردن روی بخشی از بدن از انتهای عصب، نزدیک به استخوان‌های بدون چربی زیاد، یا جایی که پوست شما بسیار نازک است، به احتمال زیاد دردناک است. درد در این مناطق ممکن است زیاد تا شدید باشد.

   زیر بغل

   زیر بغل یکی از دردناک‌ترین مکان‌ها برای خال‌کوبی کردن است. دردی که در اینجا با تتو کردن مواجه خواهید شد بسیار شدید است. 

   قفسه سینه

   قفس سینه احتمالاً دومین مکان دردناک برای اکثر افراد برای تتو کردن است. درد در اینجا می‌تواند شدید باشد. پوست اطراف دنده‌های شما بسیار نازک است و در اینجا چربی کمتری نسبت به سایر قسمت‌های بدن دارد. همچنین، هر بار که نفس می‌کشید، قفس سینه و پوست خود را بالاتر از آن حرکت می‌دهید، که می‌تواند باعث شود احساس درد تتو در اینجا بسیار شدیدتر شود.

   مچ پا

   استخوان‌های مچ پا و استخوان‌های مفاصل شما دقیقاً در زیر لایه‌های نازک پوست قرار دارند و این باعث می‌شود که در این مناطق تتو ، بسیار دردناک باشد. خال‌کوبی مچ پا و ساق پا معمولاً باعث درد شدید می‌شوند.

   نوک سینه‌ها و سینه‌ها

   نوک سینه‌ها و سینه‌ها مناطق بسیار حساسی هستند، بنابراین تتو کردن در اینجا می‌تواند باعث درد شدید شود.

   کشاله ران

   کشاله ران شما از انتهای عصبی پر شده است که می‌تواند توسط سوزن‌های تاتو تحریک شود. درد در اینجا می‌تواند زیاد تا شدید باشد.

   آرنج یا زانو

   آرنج و زانوی شما مناطقی است که استخوان‌های شما درست در زیر پوست شما قرار دارد. ارتعاشات ناشی از تتو روی استخوان می‌تواند باعث درد شدید شود.

   پشت زانوها

   این بخش دیگری از بدن است که ممکن است هنگام انجام تتو درد شدیدی را تجربه کنید. ناحیه پشت زانو دارای پوستی شل و کشیده است که دارای بسیاری از عصب است. این خصوصیات باعث می‌شود این منطقه نسبت به سوزن‌های تتو بسیار حساس باشد.

   باسن

   از آنجا که استخوان لگن دقیقا زیر پوست شما قرار دارد، گرفتن تتو باسن می‌تواند باعث درد شدید شود. این امر به ویژه در صورتی که بسیار لاغر هستید و چربی کمتری در اطراف باسن خود دارید تا بتوانید استخوان لگن خود را پوشش دهید، صادق است.

   گردن و ستون فقرات

   تتوهای گردن و ستون فقرات از جمله دردناک‌ترین خال‌کوبی‌های شناخته شده است زیرا گردن و ستون فقرات نواحی بسیار حساسی هستند.

   سر، صورت و گوش

   مانند گردن، سر، صورت و گوش‌ها حاوی بسیاری از اعصاب است که می‌تواند در حین انجام تتو تحریک شود و ممکن است باعث درد شدید شود. چربی زیادی روی سر، صورت و گوش شما وجود ندارد، بنابراین شما پوشش زیادی برای سوزن خال‌کوبی در اینجا ندارید.

   لب

   پوست اطراف لب به طور کلی با تعداد زیادی انتهای عصبی پوشیده است. تتو روی لب‌ها مطمئناً باعث ایجاد درد شدید می‌شود و می‌تواند منجر به خونریزی، تورم و کبودی شود.

   دست، انگشت، پا و انگشتان پا

   دست و پا و همچنین انگشتان دست و انگشتان پا مکان‌هایی محبوب برای تتو کردن هستند. خال‌کوبی کردن در هر جایی روی دست و پای شما می‌تواند باعث درد شدید شود. پوست در اینجا بسیار نازک است و دارای غدد عصبی زیادی است که هنگام ضربه با سوزن تتو باعث درد می شود.

   علاوه بر این، وقتی که اعصاب دست و پایتان خالکوبی شوند، ممکن است دچار اسپاسم دردناکی شوند که باعث می‌شود تجربه تتوی بسیار ناخوشایند باشد.

   شکم

   تتو شکم ممکن است باعث درد شدید شود. میزان دردی که شما تجربه می‌کنید بستگی به وزن و ظاهر شما دارد. افرادی که وزن بالاتری دارند، نسبت به افرادی که وزن کمتری دارند پوست شل‌تری در شکم دارند. فردی که پوست محکم‌تری در ناحیه شکم دارد، احتمالاً در مقایسه با فردی که پوستی شل‌تر در این ناحیه دارد، درد کمتری را تجربه خواهد کرد.

   نواحی که درد کمتری در هنگان تتو کردن دارند

   مناطقی که احتمالاً در صورت تتو شدن باعث کمترین درد می‌شوند ، دارای پوستی محکم هستند و به استخوان نزدیک نیستند. درد در این مناطق کم تا متوسط خواهد بود.

   ران

   این قسمت از بدن به خوبی از چربی پر شده است و دارای انتهای عصبی کمی است.

   ساعد

   تعداد زیادی عضله و پوست ضخیم در ساعد شما وجود دارد، بدون اینکه رشته‌های وجود داشته باشد. تتو روی ساعد معمولاً باعث ایجاد درد کم تا متوسط می‌شود.

   شانه‌ها

   قسمت بیرونی شانه‌ها دارای پوستی ضخیم و دارای تعداد اندکی عصب است و آن را به یکی از کم دردترین مکان‌ها برای تتو کردن تبدیل می‌کند. درد خال‌کوبی در اینجا معمولاً کم تا متوسط است.

   بالا و پایین کمر

   تتو کردن در قسمت فوقانی یا پایین کمر معمولاً باعث ایجاد درد کم تا متوسط می‌شود زیرا پوست در اینجا ضخیم و دارای اندکی عصب است. هر چه دورتر از استخوان‌ها و رشته‌های عصبی در ستون فقرات و باسن خود تتو کنید، احساس درد کمتری خواهید داشت.