آموزش تنبک در بروجرد | چطور بهترین را انتخاب کنیم؟ + تماس بهترین‌ها

هزینه آموزش تنبک در بروجرد و بهترین آموزش تنبک در بروجرد | تخفیف برای شما + تعرفه ۱۴۰۳ + بهترین متخصص‌ها در سال ۱۴۰۳

اگر در ابتدای آموزش تنبک در بروجرد به صورت تخصصی این ساز و نحوه نواختن آن را آموزش نبینید در دراز مدت دچار مشکل خواهید شد. نواختن تنبک به صورت یک نفره معمولا ده دقیقه یا بیشتر طول می‌کشد.

موسیقی و آواز سنتی ایرانی با صدای دلنشین تنبک درآمیخته شده است. برای نواختن صداهای خاص کلیک مانند در تنبک نوازنده از انگشترهای فلزی استفاده می‌کند.

در طراحی تنبک به لطف کشیدن پوست گوسفند صداهای باس و سه گانه تولید می‌شود.

یک شراب از جنس چوب که با پوستین پوشیده شده را تصور کنید، این شکل ظاهری تنبک است. تنبک از سازهای اصلی و با اصالت کوبه‌ای موسیقی ایرانی به حساب می‌آید.

نوازنده تنبک اکثر نواها را به کمک ضربه زدن با یک یا چند انگشت به نزدیکی لبه تنبک بوجود می‌آورد. تنبک مدرن امروزی بیشترین ارتباط را با موزیک ایران و خاورمیانه دارد.

در یادگیری سازهای کوبه‌ای نحوه گرفتن ساز و قرارگیری دستان روی ساز نقش کلیدی دارد درنتیجه آموزش تنبک در بروجرد نیازمند یک استاد باتجربه است. پوسته تنبک از یک تکه چوب (گاهی اوقات بسیار محکم، گره‌دار یا مرمری) حک شده ساخته شده است و با طرح حک شده یا الگوی هندسی (مانند قلاب، فلوت، الماس و/یا مارپیچ) تزیین می‌شود.

بک با انگشت حلقه یا با انگشت وسط انجام می‌شود. انگشتان دست راست خود را صاف کنید و به لبه پوست بزنید. برای دست چپ، دست خود را (اما نه بازو) از درام بلند کنید، یک حرکت سریع را به سمت پایین انجام دهید و انگشتان خود را به لبه بزنید. مراقب باشید که هر دو دست انگشتان را روی پوست فشار ندهید.

تن باس روی تنبک توسط نوک انگشتان دست راست انجام می‌شود. پاشنه دست به لبه تنبک برخورد می‌کند و نوک انگشتان پوست را لمس می‌کند. تنبک که به طبل ایرانی نیز شهرت دارد از سازهای با اصالت ایرانیان است.

برای نواختن تنبک از یک یا چند انگشت و در برخی موارد از کف دست استفاده می‌شود. قیمت بالای ساز تنبک به خاطر طراحی ظاهری و جنس بدنه آن است. پایین پوسته تمبک جنسی ضخیم و سخت دارد تا بتواند صدایی متفاوت ایجاد کند. برای اجرای تکنیک ضرب میانی انگشت شست دست راست را در کنار پوسته فیکس کنید.

تخفیف برای شما

تا پیش از دهه پنجاه و ظهور افرادی همچون حسین تهرانی ساز تنبک به عنوان یک اثر یک نفره مجازی در نظر گفته نمی‌شد.

آموزش تنبک در بروجرد
آموزش تنبک در بروجرد

ضخامت دیواره پوسته تنبک به طور معمول چیزی حدود ۲ سانتی‌متر است. اگرچه شباهت‌هایی در بین همه تنبک‌های مخصوص نواحی متمایز وجود دارد، اما تکنیک‌های نواختن تنبک با بسیاری از درام‌های مخصوص متمایز است.

برای نواختن تن باس با تنبک از نوک انگشتان دست راست استفاده می‌شود. (تعرفه آموزش تنبک در بروجرد)

اگر در ابتدای آموزش تنبک در بروجرد به صورت تخصصی این ساز و نحوه نواختن آن را آموزش نبینید در دراز مدت دچار مشکل خواهید شد. نواختن تنبک به صورت یک نفره معمولا ده دقیقه یا بیشتر طول می‌کشد.

با اعمال فشار انگشت می‌شود شدت صدا را افزایش داد، اما انواع ضربه زدن و کلیک کردن بر روی پوسته باعث کاهش تمرکز کلی روی درام می‌شود. برای ایججاد صدا و کلیک با انگشت می‌توانید روی پوسته فشار وارد کنید و هرچه فشار بیشتر باشد شدت صدا نیز بالاتر است.

در بین قسمت‌های متنوع پوسته تنبک قسمت پایین پوسته ضخیم‌تر از دیگر قسمت‌هاست. برای انجام تکنیک اسنپ در نواختن تنبک از انگشت حلقه و انگشت میانی دست چپ استفاده می‌شود.

یکی از پیچیده‌ترین تکنیک‌های نواختن ساز تنبک تکنیم رول نه انگشتی است.

بهترین آموزش تنبک در بروجرد

آموزش تنبک در بروجرد احتیاج به زمان و صبر دارد زیرا نواختن تنبک امری پیچیده و تخصصی است. برای نواختن ساز تنبک ساز را روی پای چپ قرار داده و بازوی چپ را روی بدنه تنبک بگذارید.

تنبک به شکل یک لیوان شراب است که روی آن با پوستین پوشیده شده است.

پژمان اخواص، مرتضا عایان، نوید افغاه و... از نوازندگان برجسته تنبک مدرن هستند. تنبک‌ها را از نظر زمانی می‌توان به تنبک مدرن و سنتی تقسیم کرد که تنبک مدرن بیشترین ارتباط را با موسیقی ایران دارد.

ساز تنبک یک نماد برای فرهنگ و هنر ایرانیان در تمام جهان است. از سازهای اصیل و سنتی ایران زمین می‌شود به تنبک اشاره کرد.

تکنیک اسنپ(پلنگ) شبیه به چسبیدن انگشت به هم است. با همه انگشتان می‌توان این کار را انجام داد، اما در حال حاضر از رایج‌ترین آنها، حلقه و انگشت میانی دست چپ استفاده کنید. انگشت در مقابل انگشت شست قرار گرفته و سپس در مقابل لبه قرار می‌گیرد. می‌توانید از انگشت حلقه و انگشت میانی برای انجام دو ضربه پشت سر هم استفاده کنید.

در گذشته تنبک به شیوه‌ای متفاوت نواخته میشد که با ظهور افرادی همچون حسین تهرانی سبک مدرن تنبک ابداع شد. تنبک یک ساز کوبه‌ای با اصالت است که در موسیقی سنتی ایرانی نقش پررنگی دارد.

تعرفه آموزش تنبک در بروجرد

تنبک برای تمام گروه‌های سنتی مناسب است اما بهتر است آموزش تنبک در بروجرد را از سنین بالا ۶ سال شروع کنید.

پوست گوسفند با چسب، قلاب یا هر دو کشیده شده و ایمن می‌شود و تنبک را تشکیل می‌دهد.

موزیک سنتی ایران در جهان شهرت بالایی دارد که پرچم‌دار این موزیک نوای ساز تنبک است. تنبک یک طبل یک سره به طول ۴۳ سانتی‌متر با قطر ۲۸ سانتی‌متر است.

آموزش تنبک در بروجرد
آموزش تنبک در بروجرد

نوازندگان مدرن دیدگاه‌های جدیدی نسبت به ساز تنبک بازگو می‌کنند، به عنوان مثال مجید خلج، جمشید محبی، مرتضی عایان، محمد اخوان، داریوش زرگاری، نوید افغاه، فربد یداللهی، داریوش اسحاقی، احمد مستنبت، سحاب تربتی، پدرام خاورزمینی ، سیامک برقی، پژمان اخواص و پژمان حدادی. (هزینه آموزش تنبک در بروجرد)

تکنیک ضرب میانی در نواختن تنبک با ۲/۳ انگشت حلقه دست انجام می‌شود.

طول تنبک به صورت معمول ۴۳ سانتی‌متر و قطر آن ۲۸ سانتی‌متر است.

تنبک مانند دیگر سازهای کوبه‌ای پیچیده و خاص است درنتیجه آموزش تنبک در بروجرد نیازمند تلاش بسیاریست. برای ساخت تنبک پوست گوسفند را به وسیله چسب و قلاب بر روی بدنه می‌کشند.

برای انجام تکنیک بک انگشتان دست راست را به صورت صاف به لبه پوسته می‌زنند و با دست چپ به لبه پوسته ضربه میزنند.

از لحظه‌ای که هنرجو بتواند ساز را در بغل خود نگه دارد آموزش تنبک در بروجرد شروع می‌شود.

محمد اسماعیلی، جمشید کمیرانی و... از شاگردان یکی از برجسته‌ترین تنبک‌نوازان ایران یعنی حسین تهرانی بوده‌اند.

تکنیک نواختن متفاوت تنبک وجه تمایز فرهنگ‌های متفاوت جهانی در مواجهه با این ساز است. - آموزش تنبک در بروجرد.

پرسش‌های متداول درباره آموزش تنبک در بروجرد

در ابتدای راه برای یادگیری نحوه دست گرفتن ساز و قرارگیری دستان و انگشتای روی تنبک بهتر است آموزش تنبک در بروجرد حضوری برگزار شود.
آموزش تنبک در بروجرد نیازمند آگاهی و تسلط هنرجو است پس بهتر است از سنین بالاتر از ۶ سال شروع شود.
هزینه آموزش تنبک در بروجرد به تعداد جلسات و تسلط هنرجو بستگی دارد.