آموزش تنبک در سیرجان | تعرفه ۱۴۰۳ + ۱۰ نکته که قبل از تصمیم باید بدانید

بهترین آموزش تنبک در سیرجان و آموزش تنبک در سیرجان | بهترین‌های ۱۴۰۳ + 8 نکته + تعرفه ۱۴۰۳

برای خواندن سریع هر بخش آن را لمس کنید:

برای آنکه نوازنده تسلط بهتری روی ساز داشته باشد باید توانایی نگهداری ساز روی پاهای خود را داشته باشد درنتیجه آموزش تنبک در سیرجان در سنین متوسط بهتر جواب می‌دهد. برای نواختن تنبک باید با حرکات مچ دست پیش بروید نه انگشتان دست.

پرچم فرهنگ و هنر ایران در جهان ساز منحصر به فرد تنبک است.

در طراحی تنبک به لطف کشیدن پوست گوسفند صداهای باس و سه گانه تولید می‌شود. یک نوازنده متخصص تنبک می‌توانید تکنیک پیچیده رول نه انگشتی را به سادگی اجرا کند.

از سازهای اصیل و سنتی ایران زمین می‌توان به تنبک اشاره کرد. برای انجام تکنیک بک انگشتان دست راست را به صورت صاف به لبه پوسته می‌زنند و با دست چپ به لبه پوسته ضربه میزنند.

ساز تنبک در دنیای امروز طرفداران بسیاری پیدا کرده است که این امر باعث تکنیکی‌تر شدن این ساز می‌شود. با اعمال فشار انگشت می‌توان شدت صدا را افزایش داد، اما انواع ضربه زدن و کلیک کردن بر روی پوسته باعث کاهش تمرکز کلی روی درام می‌شود.

گلوی تنبک بالای تنبک را به پایین تنبک با یک حفره تو تهی متصل می‌کند.

در گذشته تنبک به شیوه‌ای متمایز نواخته میشد که با ظهور افرادی همچون حسین تهرانی سبک مدرن تنبک ابداع شد. محمد اسماعیلی، جمشید کمیرانی و... از شاگردان یکی از برجسته‌ترین تنبک‌نوازان ایران یعنی حسین تهرانی بوده‌اند.

درخواست آموزش تنبک در سیرجان | امروزه نوازندگان مدرن تنبک در حال افزایش هستند و تکنیک نواختن این ساز روز به روز پیشرفت می‌کند.

پوسته تنبک از یک تکه چوب (گاهی اوقات بسیار سفت، گره‌دار یا مرمری) حک شده ساخته شده است و با طرح حک شده یا الگوی هندسی (مانند قلاب، فلوت، الماس و/یا مارپیچ) تزیین می‌شود.

بهترین‌های ۱۴۰۳

برای ایججاد صدا و کلیک با انگشت می‌توانید روی پوسته فشار وارد کنید و هرچه فشار بیشتر باشد شدت صدا نیز بالاتر است. تنبک‌زن نواختن تک نفره را انجام می‌دهد که ده دقیقه یا بیشتر طول می‌کشد.

بیشتر ضربات تنبک عمدتا با حرکات مچ دست انجام می‌شود، نه انگشتان.

آموزش تنبک در سیرجان
آموزش تنبک در سیرجان

تنبک طبل ایرانی و از سازهای سنتی و اصیل ایرانی از دیرباز بوده است.

از لحظه‌ای که هنرجو بتواند ساز را در بغل خود نگه دارد آموزش تنبک در سیرجان شروع می‌شود. تنبک را می‌توان عضو اصلی خانواده سازهای کوبه‌ای و یکی از کلیدی‌ترین اعضای موزیک سنتی ایرانی دانست. (آموزش تنبک در سیرجان)

نواختن تنبک به صورت انفرادی معمولا ده دقیقه یا بیشتر طول می‌کشد.

برای آموزش تنبک در سیرجان باید زمان زیادی را صرف کنید زیرا این ساز برعکس ظاهر ساده پیچیدگی‌های بسیاری دارد. گردن تنبک را روی پای چپ خود قرار دهید. بازوی چپ روی بدنه تنبک قرار دارد به طوری که انگشتان دست به راحتی به پوست برسند.

تکنیک ضرب میانی در نواختن تنبک با ۲/۳ انگشت حلقه دست انجام می‌شود.

۸ نکته

در حالی که نوازنده تنبک از یک یا چند انگشت و یا کف دست خود بر روی تنبک استفاده می‌کند اما اغلب در نزدیکی لبه تنبک استفاده می‌شود.

یکی از نوازندگان به نام تنبک حسین تهرانی است که شاگردانی همچون جهانگیر ملک، امیر ناصر افتتاح و... داشته است. - بهترین آموزش تنبک در سیرجان.

تنبک مدرن امروزی بیشترین ارتباط را با موسیقی ایران و خاورمیانه دارد.

تکنیک نواختن متفاوت تنبک وجه تمایز فرهنگ‌های متفاوت بین المللی در مواجهه با این ساز است.

تا پیش از دهه پنجاه و ظهور افرادی همچون حسین تهرانی ساز تنبک به عنوان یک اثر انفرادی مجازی در نظر گفته نمی‌شد.

برای ساخت تنبک پوست گوسفند را به کمک چسب و قلاب بر روی بدنه می‌کشند. نوازندگان مدرن دیدگاه‌های جدیدی نسبت به ساز تنبک بازگو می‌کنند، به عنوان مثال مجید خلج، جمشید محبی، مرتضی عایان، محمد اخوان، داریوش زرگاری، نوید افغاه، فربد یداللهی، داریوش اسحاقی، احمد مستنبت، سحاب تربتی، پدرام خاورزمینی ، سیامک برقی، پژمان اخواص و پژمان حدادی.

آموزش تنبک در سیرجان | گلو تنبک تقریباً استوانه‌ای است و قسمت بالای (بدن) حفره را به پایه توخالی متصل می‌کند(خود گلو که قسمت داخلی آن دهانه کوچک را تشکیل می‌دهد).

ضخامت دیواره پوسته تنبک معمولا چیزی حدود ۲ سانتی‌متر است. برای نواختن صداهای خاص کلیک مانند در تنبک نوازنده از انگشترهای فلزی استفاده می‌کند.

تکنیک اسنپ(پلنگ) شبیه به چسبیدن انگشت به هم است. با همه انگشتان می‌شود این کار را انجام داد، اما در حال حاضر از رایج‌ترین آنها، حلقه و انگشت میانی دست چپ استفاده کنید. انگشت در مقابل انگشت شست قرار گرفته و سپس در مقابل لبه قرار می‌گیرد. می‌شودید از انگشت حلقه و انگشت میانی برای انجام دو ضربه پشت سر هم استفاده کنید.

تعرفه آموزش تنبک در سیرجان

بک با انگشت حلقه یا با انگشت وسط انجام می‌شود. انگشتان دست راست خود را صاف کنید و به لبه پوست بزنید. برای دست چپ، دست خود را (اما نه بازو) از درام بلند کنید، یک حرکت سریع را به سمت پایین انجام دهید و انگشتان خود را به لبه بزنید. مراقب باشید که هر دو دست انگشتان را روی پوست فشار ندهید.

برای آنکه نوازنده تسلط بهتری روی ساز داشته باشد باید توانایی نگهداری ساز روی پاهای خود را داشته باشد درنتیجه آموزش تنبک در سیرجان در سنین متوسط بهتر جواب می‌دهد. برای نواختن تنبک باید با حرکات مچ دست پیش بروید نه انگشتان دست.

موزیک سنتی ایران در جهان شهرت بالایی دارد که پرچم‌دار این موزیک نوای ساز تنبک است.

در صورتی که در ابتدای آموزش تنبک در سیرجان به صورت تخصصی این ساز و نحوه نواختن آن را آموزش نبینید در دراز مدت دچار مشکل خواهید شد.
آموزش تنبک در سیرجان
آموزش تنبک در سیرجان

حسین تهرانی که از نوازندگان به نام مدرن تنبک است سبک نواختن این ساز را دگرگون کرد.

تنبک مانند دیگر سازهای کوبه‌ای پیچیده و خاص است درنتیجه آموزش تنبک در سیرجان نیازمند تلاش بسیاریست.

تنبک از سازهای اصلی و اصیل کوبه‌ای موسیقی ایرانی به حساب می‌آید. برای نواختن ساز تنبک ساز را روی پای چپ قرار داده و بازوی چپ را روی بدنه تنبک بگذارید. نوازندگان تنبک برای ایجاد صدایی خاص از انگشترهای فلزی مخصوص استفاده می‌کنند.

طرح‌های حکاکی شده بر بروی بدنه تنبک نقوش هندسی مانند قلاب، الماس یا مارپیچ است.

در یادگیری سازهای کوبه‌ای نحوه گرفتن ساز و قرارگیری دستان روی ساز نقش اساسی دارد درنتیجه آموزش تنبک در سیرجان نیازمند یک استاد ماهر است.

قسمت پایین پوسته تنبک کمی ضخیم‌تر از دیگر قسمت‌های پوسته تنبک است.

تعرفه آموزش تنبک در سیرجان | موسیقی و آواز سنتی ایرانی با صدای دلنشین تنبک درآمیخته شده است. تنبک به دلیل جنس بدنه‌ای که داراست جزو سازهای پرهزینه و گران قیمت محسوب می‌گردد.

نوازندگان امروزی تنبک تکنیک و سبک جدیدی در نواختن این ساز عرضه کرده‌اند نوازندگانی همچون فربد یداللهی، داریوش اسحاقی، مجید خلج و...

پرسش‌های متداول درباره آموزش تنبک در سیرجان

در ابتدای راه برای یادگیری نحوه دست گرفتن ساز و قرارگیری دستان و انگشتای روی تنبک بهتر است آموزش تنبک در سیرجان حضوری برگزار شود.
آموزش تنبک در سیرجان نیازمند آگاهی و تسلط هنرجو است پس بهتر است از سنین بالاتر از ۶ سال شروع شود.
هزینه آموزش تنبک در سیرجان به تعداد جلسات و تسلط هنرجو بستگی دارد.