آموزش تنبک در مراغه | شماره تلفن بهترین‌ها + چطور انتخابی عالی کنیم؟

هزینه آموزش تنبک در مراغه و تعرفه آموزش تنبک در مراغه | شماره تلفن فوری + تخفیف + بهترین متخصص‌ها در ۱۴۰۳

برای خواندن سریع هر بخش آن را لمس کنید:

برای آموزش تنبک در مراغه باید از یک استاد خبره و متخصص استفاده کنید تا به شما نحوه قرارگیری ساز و دستانتان روی ساز را آموزش بدهد. سبک نواختن این ساز با کار استادان عظیم تنبک در قرن گذشته بویژه استاد حسین تهرانی که او را از نوازندگی مدرن تنبک می‌دانند، متفاوت و جذاب‌تر شد.

در مناطقی از آسیا، اروپای شرقی و آفریقا تنبک‌هایی نواخته می‌شود که به آن طبل گابلی گفته می‌شود. تنبک به خاطر جنس بدنه‌ای که داراست جزو سازهای پرهزینه و گران‌قیمت قیمت محسوب می‌گردد. گردن تنبک را روی پای چپ خود قرار دهید. بازوی چپ روی بدنه تنبک قرار دارد به طوری که انگشتان دست به راحتی به پوست برسند.

تنبک که به طبل ایرانی نیز شهرت دارد از سازهای با اصالت ایرانیان است. ابعاد یک تنبک عادی و استاندارد ۴۳ سانتی‌متر در ۲۸ سانتی‌متر است. (هزینه آموزش تنبک در مراغه)

یکی از نوازندگان به نام تنبک حسین تهرانی است که شاگردانی همچون جهانگیر ملک، امیر ناصر افتتاح و... داشته است. تکنیک اسنپ(پلنگ) شبیه به چسبیدن انگشت به هم است. با همه انگشتان می‌توان این کار را انجام داد، اما در حال حاضر از رایج‌ترین آنها، حلقه و انگشت میانی دست چپ استفاده کنید. انگشت در مقابل انگشت شست قرار گرفته و سپس در مقابل لبه قرار می‌گیرد. می‌توانید از انگشت حلقه و انگشت میانی برای انجام دو ضربه پشت سر هم استفاده کنید.

برای آموزش تنبک در مراغه باید از یک استاد خبره و متخصص استفاده کنید تا به شما نحوه قرارگیری ساز و دستانتان روی ساز را آموزش بدهد. سبک نواختن این ساز با کار استادان عظیم تنبک در قرن گذشته بویژه استاد حسین تهرانی که او را از نوازندگی مدرن تنبک می‌دانند، متفاوت و جذاب‌تر شد. (تعرفه آموزش تنبک در مراغه)

تن باس روی تنبک به کمک نوک انگشتان دست راست انجام می‌شود. پاشنه دست به لبه تنبک برخورد می‌کند و نوک انگشتان پوست را لمس می‌کند.

نوازنده تنبک اکثر نواها را به کمک ضربه زدن با یک یا چند انگشت به نزدیکی لبه تنبک بوجود می‌آورد. قسمت پایین پوسته تنبک کمی ضخیم‌تر از دیگر قسمت‌های پوسته تنبک است.

نوازندگان مدرن دیدگاه‌های جدیدی نسبت به ساز تنبک بازگو می‌کنند، به عنوان مثال مجید خلج، جمشید محبی، مرتضی عایان، محمد اخوان، داریوش زرگاری، نوید افغاه، فربد یداللهی، داریوش اسحاقی، احمد مستنبت، سحاب تربتی، پدرام خاورزمینی ، سیامک برقی، پژمان اخواص و پژمان حدادی. تنبک را می‌شود عضو اصلی خانواده سازهای کوبه‌ای و یکی از کلیدی‌ترین اعضای موسیقی سنتی ایرانی دانست.

تکنیک نواختن تنبک همچون تعداد نوازندگان این ساز امروزه رو به افزایش است. یک نوازنده متخصص تنبک می‌توانید تکنیک پیچیده رول نه انگشتی را به آسانی اجرا کند.

تنبک مدرن تا پیش از کار حسین تهرانی در دهه ۵۰ وهمچنین نوآوری‌های ناصر فرهنگ‌فر و دیگران به عنوان یک اثر انفرادی مجازی در نظر گرفته نشده بود.

امروزه نوازندگان مدرن تنبک در حال افزایش می‌باشند و تکنیک نواختن این ساز روز به روز پیشرفت می‌کند.

آموزش تنبک در مراغه
آموزش تنبک در مراغه

هزینه آموزش تنبک در مراغه

در نواختن تنبک حرکات انگشتان کارایی ندارد بلکه حرکات مچ دست تعیین‌کننده هستند. پوسته تنبک به طور معمول و استاندارد ضخامتی حدود ۲ سانتی‌متر دارد.

برای راحتی در نواختن تنبک آن را روی پای چپ و زیر بازوی چپ قرار می‌دهند به طوری که انگشتان تسلط خوبی به پوسته ساز داشته باشند.

تنبک برای تمام گروه‌های سنتی مناسب است اما بهتر است آموزش تنبک در مراغه را از سنین بالا ۶ سال شروع کنید.

در اکثر آوازهای سنتی ایرانی صدای گرم تنبک با بالا پایین‌های خاصض نقشی با اهمیت دارد. آموزش تنبک در مراغه احتیاج به زمان و صبر دارد زیرا نواختن تنبک امری پیچیده و تخصصی است.

رول نه انگشتی (riz-e-por) مشخص‌ترین صدای تنبک است و تکنیک کاملاً پیچیده برای متخصصین است.

تنبک مانند دیگر سازهای کوبه‌ای پیچیده و خاص است درنتیجه آموزش تنبک در مراغه نیازمند تلاش بسیاریست. پژمان اخواص، مرتضا عایان، نوید افغاه و... از نوازندگان برجسته تنبک مدرن هستند.

قیمت ساز تنبک به جهت طراحی و جنس بدنه خاصی که دارد بسیار بالاتر از دیگر سازهای مشابه است. برای ایججاد صدا و کلیک با انگشت می‌توانید روی پوسته فشار وارد کنید و هرچه فشار بیشتر باشد شدت صدا نیز بالاتر است.

۱۲ نکته

طول تنبک معمولا ۴۳ سانتی‌متر و قطر آن ۲۸ سانتی‌متر است.

تنبک‌زن نواختن تک نفره را انجام می‌دهد که ده دقیقه یا بیشتر طول می‌کشد. بیشترین ارتباط با موزیک سنتی ایران و خاورمیانه را تنبک مدرن داراست.

بعضی اوقات نوازندگان تنبک برای یک «کلیک» اضافی بر روی پوسته تنبک، انگشترهای انگشت فلزی می‌پوشند.

پوست گوسفند با چسب، قلاب یا هر دو کشیده شده و ایمن می‌شود و تنبک را تشکیل می‌دهد. موسیقی و آواز سنتی ایرانی با صدای دلنشین تنبک درآمیخته شده است.

آموزش تنبک در مراغه
آموزش تنبک در مراغه

تکنیک ضرب میانی در نواختن تنبک با ۲/۳ انگشت حلقه دست انجام می‌شود.

تعرفه سال ۱۴۰۳

با اعمال فشار انگشت می‌توان شدت صدا را افزایش داد، اما انواع ضربه زدن و کلیک کردن بر روی پوسته باعث کاهش تمرکز کلی روی درام می‌شود. تنبک به شکل یک لیوان شراب است که روی آن با پوستین پوشیده شده است.

برای ساخت تنبک پوست گوسفند را به کمک چسب و قلاب بر روی بدنه می‌کشند.

گلوی تنبک بالای تنبک را به پایین تنبک با یک حفره تو تهی متصل می‌کند. تکنیک بک در نواختن تنبک با انگشت حلقه یا انگشت وسط انجام می‌شود.

تنبک مدرن نوین بیشترین ارتباط را با موزیک ایران و خاورمیانه دارد. تنبک از سازهای اصلی و با اصالت کوبه‌ای موزیک ایرانی به حساب می‌آید.

حسین تهرانی که از نوازندگان به نام مدرن تنبک است سبک نواختن این ساز را دگرگون کرد.

از لحظه‌ای که هنرجو بتواند ساز را در بغل خود نگه دارد آموزش تنبک در مراغه شروع می‌شود.

برای نواختن تنبک از یک یا چند انگشت و در بعضی موارد از کف دست استفاده می‌شود.

در صورتی که در ابتدای آموزش تنبک در مراغه به صورت تخصصی این ساز و نحوه نواختن آن را آموزش نبینید در دراز مدت دچار مشکل خواهید شد. یک شراب از جنس چوب که با پوستین پوشیده شده را تصور کنید، این شکل ظاهری تنبک است.

برای نواختن تن باس با تنبک از نوک انگشتان دست راست استفاده می‌شود.

پرسش‌های متداول درباره آموزش تنبک در مراغه

در ابتدای راه برای یادگیری نحوه دست گرفتن ساز و قرارگیری دستان و انگشتای روی تنبک بهتر است آموزش تنبک در مراغه حضوری برگزار شود.
آموزش تنبک در مراغه نیازمند آگاهی و تسلط هنرجو است پس بهتر است از سنین بالاتر از ۶ سال شروع شود.
هزینه آموزش تنبک در مراغه به تعداد جلسات و تسلط هنرجو بستگی دارد.